Vyberte stránku

Work-life balance

9. 11. 2020

Work-life balance – pracovně-životní rovnováha

Tento anglický výraz se skloňuje už od nějakých 70. let 20 století. Ano, ano, najít a udržet si balanc v pracovním a osobním životě není tématem pouze naší generace. Tato teorie, kterou se moderní psychologie zabývá vychází z předpokladu, že většina stresu a úzkostí nevychází z neschopnosti ,,zvládnout,, svoje pracovní povinnosti ale spíš z nedostatečně promyšlené organizace činností a neodhadnutí skutečné důležitosti jednotlivých aktivit a také toho kolik na tyto aktivity reálně potřebujeme času.

Znáte to? takový to jojo…no o půl 11 jsem u tebe s tím návrhem. A přitom někde ve svém nitru víte, že čas, který slibujete je úplně nereálný, protože v 10 končíte schůzku ( a víte, že kolegyně určitě zase přetáhne), taky jste se od rána nestihli ještě ani napít vody a co kdyby se Vám taky náhodu chtělo čůrat….no na to není čas, že jo. Nebo, zvoní pracovní telefon o půl 9 večer (co hůř..on někdy zvoní i v 10 nebo v 11). Nebo cinkne e-mail, a my hned vše odložíme konverzaci s kámoškou a jdeme odepsat.

Tohle je moje velký téma, zejména proto, že moje práce je můj život. Ale postupně si stále víc uvědomuji, jak málo jsem vědomá v tom, čase, který trávím s rodinou a přáteli. Proč to proboha děláme? Proč to děláme? V dnešní době je moderní nemít čas, protože pak jste dobří ne? Furt pracujete, to by měl někdo ocenit. To určitě někdo ocení, třeba šéf, nebo taťka Vás poplácá po zádech se slovy….,,ty seš tak šikovná/šikovnej,,.

Proč by jsme dávali na isntáč, že jsme v pohodě a nemáme v životě žadný drama?(To je možná i trestný ne?) Kdežto slogan typu hard work, už jsem 3 dny nespala abych to dokončila, je nějakým vlastně i očekávaným standartem.

Palec nahoru nebo pochvala od šéfa (která stejně často vůbec nepřijde)…stojí to za naše zdraví, vztahy, rodiny a přátele?

Co mi pomáhá to vybalancovat

Nechávat si rezervy, hlavně časový.

Určit si priority.

Naplánovat si věci, které jsou stejným směrem a vyřídit je najednou.

Pracovat na omezení nutkavé potřeby vyřídit vše hned.

Nedělat věci jen pro to, abych se někomu zavděčil/a.

Říct, když nemám čas nebo ho mám ale chci si ho nechat pro sebe.

Psát si seznamy.

Určit si od kdy do kdy pracuji.

Odložit telefon alespoň na dvě hodiny denně (příjde Vám to moc dlouho co?:D)

Udržovat oční kontakt, když se s někým bavím a schovat mobil do kabelky.

Andrea Tomanová

Doporučené příspěvky

404 - Nenalezeno

Nenašli jsme nic, co by odpovídalo vašemu hledání. Zkuste upřesnit hledání nebo využijte hlavní menu k navigaci na webu.